Jaké jsou druhy zubů?

Jaké jsou druhy zubů? srp, 28 2023

Vše co potřebujete vědět o druzích zubů

Často se k zubům stavíme jako ke každodennímu, tak říkajíc „běžnému“ fenoménu naší fyziologie. Ale jste si vědomi, kolik druhů zubů máme? A proč přesně je potřebujeme? Myslel jsem si tak, dělali jste na tváři ten znamení-výraz, viďte? Řekli jste si, že Lukáš má něco na špacíru, že vyšil! Ale pojďme se ponořit do tohoto neuvěřitelně zajímavého a komplexního tématu, které je doslova v našich ústech.

Co je to zub? Dělení zubů podle funkce

Zub je malá, bílá, tvrdá struktura v ústech některých živočichů, která slouží k trhání a mletí potravy. No jo, tohle je moje vlastní verze definice z Wikipedie, to bych mohl stejně ustoupit od bodu! Ale co je vlastně přesnější? Zub se skládá ze dvou hlavních částí - korunky a kořene. Koruny jsou viditelné a určují tvar zubu. Kam bychom se dostali bez korunky, že? Druhou částí je kořen zubu, který je zakořeněný v dásni a zajišťuje stabilitu. Ale dál, podle funkce se zuby dělí na čtyři typy - řezáky, špičáky, přední a zadní stoličky. Ale to je jen první vrstva zuby-cibule, přátelé!

Věděli jste, že? Charakteristika různých typů zubů

Řezáky jsou ty zuby, které vidíte přední a střední části horního a dolního chrupu. Mají rovný tvar a jsou určeny k tomu, abychom mohli řezat a krájet naše jídlo - hodí se to především u ovoce a zeleniny. Špičáky jsou pak ty zuby se špičatější koncovkou, které následují po řezácích. Tyto zuby mají nejdůležitější úlohu v tom, že trhají maso. Pravověrným masožravcům, jako jsem já, by se bez nich nedalo! Přední a zadní stoličky pak mají za úkol drcení a mletí potravy. Pokud si představíte, jak si dáváte k obědu třeba brambor, tak tyto zuby vám pomáhají to všechno rozžvýkat. A pokud jste někdy zkusil rozšlápnout ořech stoličkou, víte, jak jsou silné!

Proč jsou zuby důležité? Aneb, jak jsem učil své děti o důležitosti péče o zuby

Možná si říkáte, proč bychom se měli zajímat o zuby, když nás s nimi nic nebolí a jsou nám užitečný jenom k jídlu. Co už asi nevíte je, že zuby jsou naprosto zásadní pro naše zdraví. Pokud nemáme zdravé zuby, může se to negativně projevit na celém našem těle. Například zánět zubů může vést k různým srdcovým chorobám, jak mi to minulý týden vysvětlil můj zubař. Také se ukázalo, že lidé, kteří trpí periodontitidou (to je onemocnění dásní), mají mnohem vyšší riziko vzniku Alzheimerovy choroby. Tohle jsou věci, o kterých bychom měli vědět a měli bychom dbát na svou péči o zuby. Když o tom mluvím, vzpomínám si, jak jsem učil své dcery, Barboru a Emílii, o důležitosti šetrnosti ke svým zubům. S hrůzou v očích jsem jim vyprávěl o strašlivých zdravotních problémech, které mohou nastat, pokud se o zuby nebudou starat. Nemusím vám říkat, že od té doby si děvčata zuby pečlivě čistí každý den. A jestliže máme šanci učinit ze svých dětí zodpovědné budoucí dospělé, proč to nezkusit?

Zubní péče - jak správně pečovat o zuby

Péče o zuby je nejen jednoduchá, ale je také zásadní pro naše celkové zdraví. Nejen že nám to pomáhá udržovat náš úsměv bílý a zářivý, ale také pomáhá chránit náš zdravý stav. Ale jak na to správně? V první řadě bychom měli minimálně dvakrát denně čistit zuby kartáčkem s pastou. Existuje mnoho různých druhů zubních past, takže je dobré si najít tu, která nám vyhovuje nejlépe. Dále je důležité vyčistit prostory mezi zuby pomocí mezizubního kartáčku nebo zubní nitě alespoň jednou denně. A pokud jste někdy vyzkoušeli zubní vodu, víte jak úžasně osvěžující pocit to může být! Navíc to pomáhá odstraňovat bakterie, které by mohly způsobit zánět dásní. Také bychom měli navštěvovat zubaře alespoň dvakrát ročně, aby si mohl zkontrolovat stav našeho chrupu. Nic není lepší než prevence, že?

Takže to bylo mé poněkud burácející podání o zubařském světě. Doufám, že vám to pomohlo lépe pochopit důležitost našich zubů a jak o ně pečovat. Vždyť přeci, zuby jsou jednou z prvních věcí, které si všimneme na druhé osobě, takže bychom měli dát svým zubům tu správnou péči. Já jsem o tom přesvědčený. Mějte se krásně a nezapomeňte si čistit zuby!