Kdy se vyhnout používání ultrazvukové špachtli: Průvodce bezpečností

Kdy se vyhnout používání ultrazvukové špachtli: Průvodce bezpečností pro, 22 2023

Co to vlastně ta ultrazvuková špachtlička je?

Jak už možná někteří z vás ví, ultrazvuková špachtlička je moderní kosmetický přístroj, který využívá ultrazvukové vlny pro čištění pokožky, stimulaci jejího povrchu a podporu regenerace. Tento zázrak techniky se může pochlubit schopností zbavit obličej nečistot, zbytků make-upu a odumřelých kožních buněk. Přestože to zní jako perfektní řešení pro všechny naše pokožkové trable, existují situace, kdy je lepší tuto šikovnou pomůcku nechat krásně odpočívat na poličce v koupelně. Než se ale pustím do toho, kdy říct ultrazvukové špachtličce „ne“, dovolte mi, abych vám popsala, jak takový typický den u nás vypadá, abyste dostali trochu kontextu o tom, kdo vám tady vlastně radí. Ráno mě probudí Švejkův nadšený štěkot, napovídající, že je čas na procházku. Když se vracíme, Tom už nejspíš provedl svůj ranní inspekční obchod a důkladně si přečetl všechny novinky z kočičího světa, zatímco Radim obvykle ještě spokojeně chrní. Já se pak chystám do práce – sedám k počítači v naší brněnské domácnosti a začínám psát. Ano, trochu idyla, že? Nu, pojďme se podívat na situace, kdy je třeba zapomenout na idylu s ultrazvukovou špachtličkou.

Jak poznám, že bych ultrazvukovou špachtličku měla nechat odpočívat?

Ultrazvuková špachtlička může být absolutní zjevení pro někoho, kdo sleduje trendy ve světě krásy a rád zkouší novinky. Ale ve chvílích, kdy se něco mění – ať už jde o nečekané změny ve vašem zdraví, na vaší pokožce, nebo třeba v životním stylu – měli byste být ostražití. Je známo, že pokožka, obzvláště na obličeji, může být velmi citlivá a to nejen na dotek nebo na změnu počasí, ale třeba i na změny v hormonální hladině nebo na stres. Pokud zrovna procházíte nějakým obdobím, kdy se cítíte unavení, nebo naopak předávkovaní energií způsobenou stresovými situacemi, nebo pokud jste nedávno změnili stravovací návyky či kosmetiku, mohou se tyto změny odrazit i na pokožce vašeho obličeje. A právě teď je důležité poslouchat, co vám pokožka říká a neučinit ji terčem dalšího „útoku“ – tentokrát ve formě ultrazvukové špachtličky.

Kdy je ultrazvuková špachtlička absolutním tabu

Pamatujte, že i když je ultrazvuková špachtlička výborným pomocníkem, jsou situace, kdy byste ji opravdu neměli používat. Když máte na obličeji akné, je to jako kdyby vám někdo řekl, že vaše tvář je bojištěm, a ultrazzvuková špachtlička by se stala dalším bojovníkem na tomto již tak dost zaplněném poli. Zapojení dalšího „hráče“ by situaci jen zkomplikovalo. Představte si, že akné je jako invaze nežádoucích vetřelců a vaší úlohou je místo zadávání dalších útoků zkusit zklidnit situaci – máte na výběr z poklidné diplomacie namísto válčení. Jasně, někdy je těžké odolat touze hned nečistoty něčím odstranit, ale věřte mi, trpělivost se v takových bojích vyplácí.

Má ultrazvuková špachtlička "volno" i během těhotenství?

Spousta maminek a maminek v očekávání bude souhlasit, že těhotenství přináší spoustu změn. A ne všechny jsou zrovna tak příjemné, jako zjistit, že máte v bříšku malého miminka. Ať už jde o hormonální revoluce nebo o nově objevenou citlivost na zvuky, pachy, ale třeba i na doteky. Kovovou ultrazvukovou špachtličku byste tedy měly během devíti měsíců čekání opravdu nechat odpočinout. Vaše pokožka je teď extra citlivá a mohla by reagovat na neobvyklé podněty méně předvídatelně. Nejen to, ale i ultrazvukové vlny samotné – i když jsou obecně bezpečné – by mohly v teorii působit na vaši pokožku nebo dokonce na miminko ve vašem bříšku jinak, než když nejste v tomto zvláštním období.

Kdy ultrazvuk raději "utlumit" a proč?

Teď se podíváme na další situace, kdy byste měli ultrazvuk prozatím „utlumit“. Jednou takovou situací může být třeba po operaci nebo estetickém zákroku. Musíte počkat, až se vaše pokožka a tělo plně zotaví, než na ně budete působit ultrazvukovými vlnami. Klid po zákroku je klíčový pro rychlou a účinnou regeneraci, a jestli něco ultrazvukové vlny nejsou, tak klidné. Dokážu si představit, jak někomu ten "zázračný flastřík" v šuplíku svádí ruce a nechtělo by se mu čekat, ale opravdu, lepší je vydržet. Podobně, pokud pokožka projevuje nějakou reakci nebo podráždění po použití nové kosmetiky nebo máte svědivou vyrážku z neznámé příčiny, ultrazvukové čištění může tuto reakci zhoršit.

Ultrazvuk a chronické kožní onemocnění?

Pokud bojujete s nějakým chronickým kožním onemocněním, jako je lupénka, ekzém nebo rosacea, můžete mít pocit, že by ultrazvuková špachtlička mohla být vaším tajným zbraní. Ovšem, ve skutečnosti může být spíše tajnou... "zbraní sebepoškození". Toto jsou stavy, při kterých je pokožka už tak vystavena zvýšenému stresu a je pro ni obtížnější se regenerovat. Přidání dalšího potenciálně podráždivého faktoru může vaši kůži ještě více poškodit a prodloužit dobu uzdravení. Zaměřte se raději na jiné způsoby léčby a pečujte o svou pokožku šetrně a s vědomím její specifické situace.

Na závěr: poslouchejte svou pokožku

Na konci dne je nejdůležitější, abychom se naučili poslouchat, co nám naše tělo říká. Vzpomeňte, když jsem zmínila tu ranní idylu u nás doma – Švejkův štěkot, Tomovu "inspekci", Radimův poklidný spánek – a moje ráno u počítače. Do této scény jasně patří i péče o sebe, a tím myslím opravdu péči, ne pouhé používání zařízení jen proto, že jsou moderní nebo vypadají ohromně na poličce v koupelně. Vaše pokožka si zaslouží nejlepší možnou péči, a to někdy znamená, že je potřeba dát ultrazvukové špachtličce pauzu. Ať už je důvodem akné, po zákroku, nebo jen co podrážděná pokožka, důležité je být laskavý k sobě a svému tělu. Užijte si místo toho klidný večer s dobrým filmem, teplou koupelí nebo třeba s knížkou ve společnosti vašich mazlíčků a zamilovaných pohledů od toho vašeho "Radima". Pokud máte svůj vlastní příběh s ultrazvukovou špachtličkou, který se váže k tomu, kdy jste zjistili, že je lepší ji nechat odpočívat, podělte se prosím v komentářích níže. Tímto se s vámi loučím a přeji vám mnoho krásných a bezproblémových dní, co se vaší pokožky týče!