Jak opravit prasklou zubní náhradu?

Jak opravit prasklou zubní náhradu? říj, 8 2023

Uvědomění si problému a pochopení jeho závažnosti

Jednoho rána vstávám, což je docela standardní zahájení dne, a při čištění zubů mi do ruky vypadne část mou zubní náhrady. Nejdříve je to šok, ale pak si uvědomuji, že se mi to musí stávat častěji - David mi pořád říká, že mám všechno na všechno náročnou povahu. Ale není to dneska o tom. Představuji si, jak při snídani do sebe místo muffinů nabalím kousek skloviny. Úsměv se mi vůbec nechce a uvědomuji si, že je čas na návštěvu zubního lékaře.

Zamíření k profesionálovi

Takže co děláte, když vám praskne zubní náhrada? Hned míříte k svému zubaři, který je nejen váš ošetřující lékař, ale také osobní guru v otázkách zubní hygieny. Návštěva zubního lékaře je jako cesta do divočiny zubní péče - existuje mnoho různých nástrojů a procedur, které mohou být trochu zastrašující, ale v konečném důsledku jsou to vaši nejlepší spojenci v boji proti problémům se zdravím úst.

Materiály náhrad a jejich odolnost

Když jsem tam seděla na té strašidelné křeslo, zírala jsem na strop a zubní lékař mi vysvětloval, co se stalo s mou náhradou. Pravda je taková, že i když zubní náhrady vypadají robustní a odolné, nejsou zcela imunní vůči prasklinám nebo lámání. I když jsou vyrobeny z naprosto pevného materiálu, jakým je porcelán nebo akrylát, jsou to stále jen náhrady. Nejsou tak silné jako naše přirozené zuby. Což je docela neuvěřitelné, když si uvědomíte, jak moc některé jídlo můžete kousat, že?

Měli bychom používat domácí opravy?

David, můj lékař a duchovní průvodce ve světě zubní hygieny, mi na pokyn poskytnul jednu základní radu. Nikdy nepokoušejte se opravit prasklou náhradu doma! Rozumím, raději bych si to také opravila sama. Je to lákavé, přeci jen, kdo z nás si nevymění návštěvu zubaře za pohodlí našeho domova? Ale on mi vysvětlil, že takové opravy, i když se mohou zdát účinné, jsou jen dočasné a často vedou k dalším problémům down the line. Dokonce ukázal na několik případů, kdy domácí opravy způsobily více škody než dobro a svezl mě vláčkem strachu do tábora profesionálních oprav.

Profesionální opravy zubních náhrad

A tak jsem se ocitla na místě, kde se všechny prasklé zubní náhrady setkávají svým osudem - laboratoři pro opravy zubních náhrad. A víte, co? Byla jsem překvapena, jak je to fascinující místo. Vaše náhrada je nejprve důkladně vyčištěna, aby byl odstraněn jakýkoliv zbylý adhezivní materiál. Následně je prasklina opravena pomocí speciálního materiálu, který je jak silný, tak flexibilní, aby mohl vydržet stres, který naše náhrady trpí při každodenním žvýkání a mluvení. A věřte mi, že mluvím hodně!

Prevence prasklin a závěrečné rady

Zubní náhrady jsou jako zahrada - vyžadují pravidelnou údržbu a péči. Čím lépe se o ně staráte, tím déle vydrží. Zajímavé je, že existuje několik malých kroků, které můžeme udělat, abychom předešli prasklinám v našich náhradách. Například, když je čistíme, měli bychom používat jemný kartáč a ne drsnou zubní pastu. A měli bychom se vyhnout tvrdému žvýkání a kouření. Kdo by si myslel, že tak málo může udělat tak velký rozdíl? Ale teď, když o tom vím, budu se snažit dodržovat tyto rady. A vy byste měli také!