Co dělat, když se vám vyviklá zubní vložka: Užitečné tipy a rady

Co dělat, když se vám vyviklá zubní vložka: Užitečné tipy a rady pro, 29 2023

Úvod do problematiky zubních vložek nebo-li "inlayů"

Každý z nás to už určitě někdy zažil. Situace, kdy si krásně jíte nějaké to tvrdé ovoce, nebo třeba jen na nic netušícího kousnete do měkké žemle, a náhle cítíte v ústech něco tvrdého, nezvyklého - a ejhle, je to kousek vašeho zubu, respektive zubní vložky, kterou jste si tam nechali nacpat při poslední návštěvě zubaře kvůli té fajné malé dírce, co se vám tam vytvořila. A teď si říkáte: „A co mám jako dělat?“. No nebojte se, tady Ludmila je s vámi a poradí vám, jak situaci řešit a co podniknout, aby váš úsměv byl opět jako z reklamy. Budeme se bavit o tom, jak zvládat tu první chvilku po „vypadnutí“ až po to, jak se připravit na návštěvu zubaře.

První pomoc – co dělat okamžitě po incidentu

Takže váš zážitek z oběda právě dostal zcela nový směr. Jak už jsem řekla, ložení kousků vašeho oblíbeného jablka se změnilo v hledání ztracených částí zubu po celém pokoji. Ale v panice zůstávat nemusíme! První věc, kterou musíte udělat, je samozřejmě získat předmět zločinu, tedy onu vypadlou vložku. A pokud je to možné, snažte se vložku očistit. Dýchejte zhluboka a uklidněte se – vaše tvář by měla zůstat hezká a nepanikařit, nehledě na to co se děje uvnitř úst. Pak je dobré dát úlomek na bezpečné místo, kam ho neztratíte, neboť jej může zubař využít k opravě. Následně si vypláchněte ústa a pokud máte bolest, sáhněte po běžně dostupných lékách proti bolesti, které jsou doma v medicínkách většinou každého z nás. A zároveň nezapomeňte na náš tip číslo jedna – s její pomocí se na návštěvu u zubaře vždy dobře připravíte.

Hygiena ústní dutiny – základ pro vyřešení problému

Když už jste si trochu oddychli a máte po první vlně šoku, je na čase se zaměřit na to, co můžete udělat pro zdraví svých ostatních zubů, dokud se vám podaří docvaknout k odborníkovi. A věřte mi, že v tomto případě není nic důležitějšího než skvělá ústní hygiena. Pokud to vypadne, znamená to, že tam může být dírka, a dírka je jako malý hotel pro všechny ty nepříjemné bakterie, které nechcete hostit. Proto je důležité si pořádně vyčistit zuby po každém jídle, používat zubní nit a pokud se to dá, tak si dopřát pár kloktání antiseptických ústních vod. Nezapomínejte, že pokud tam máte například "kráter" po vypadlé vložce, měli byste být při čištění této oblasti obzvlášť opatrní, aby se situace ještě nezhoršovala. A samozřejmě, sladkosti na noc teď rozhodně nejsou dobrou volbou - vlastně, kdy jsou?

Rychlá rezervace u zubaře – jak na ni?

Nemusíme se okolo toho hodně motat, nejlepší co můžete udělat pro sebe a svůj zub, je co nejrychleji se objednat k vašemu zubnímu lékaři. A já vím, tyhle návštěvy nejsou na seznamu oblíbených aktivit většiny z nás, ale jsou ty chvíle, kdy prostě musíme ukázat trochu odvahy. Když voláte, nezapomeňte říct, že se jedná o urgentní případ - obvykle se vám podaří dostat se k zubaři rychleji. Někdy ale může být čekací doba delší, což je perfektní příležitost pro předvedení sebe sama jako příkladného pacienta, který umí pečovat o své zuby i bez zubařské péče - no, aspoň do chvíle, než se do té křesla konečně docvaknete. Potom již zbývá jen doufat, že všechno dobře dopadne.

Mezitím doma – přechodná řešení a péče

Tak co dělat, když je termín u zubaře nastaven na "v dohledné budoucnosti", ale vy musíte táhnout svůj úsměv bez zářící části zubu hned teď? Existují dočasná řešení, která můžete využít, abyste udrželi problém pod kontrolou. Jeden z oblíbených způsobů je použití dočasných vyplňovacích setů, které si můžete zakoupit v lékárně. Nejsou to sice žádné dlouhodobé řešení, ale mohou pomoci zakrýt nevzhledné díry a eliminovat některé nepříjemnosti spojené s vypadlou vložkou. Hlavně si ale pamatujte, že tohle jsou jen provizorní krůčky a na cestu k profesionálovi by to nemělo mít vliv. Aneb jak bývá ve starých příslovích: „Nic netrvá věčně“ – a šťastně pro nás, platí to i o těchhle dočasných řešeních.

Prevence je nejlepší lékařství – jak zabránit opakování

Po tom všem, co přejdete s vypadlou vložkou ze zubu, se budete nejspíše zajímat o to, jak předejít tomu, aby se to opakovalo. Často se stává, že problémy se zuby nejsou způsobeny jen vnější silou, ale i vnitřními faktory jako je špatná zubní hygiena, špatná výživa nebo dokonce genetika (bohužel s tou si moc nepomůžeme). Jeden z hlavních kroků pro prevenci dalších problémů je bezesporu pravidelná návštěva zubaře na preventivní prohlídky. Dále je důležité se věnovat správné ústní hygieně – minimálně dvakrát denně pořádně vyčistit zuby, používat zubní nit a nezapomínat na jazyk, kde se to bakteriím taky rádo líbí. Do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na vápník a fosfáty, které jsou stavebními kameny zubů, a nezapomínejte na dostatek tekutin pro správnou funkci slinných žláz. A nakonec, ale rozhodně ne nedůležitě, pokud máte nějaké zuby v ohrožení nebo již nějakým způsobem opravované, vyhněte se nadměrnému konzumování tvrdých jídel a věcech, kterými byste si mohli na zuby přihrát. Prevencí a pečlivostí zachráníte nejen své zuby, ale i peněženku od dalších návštěv u zubaře, které by jinak mohly být poměrně kostnaté.

Závěr a shrnutí zuby hodné rady

Není tedy důvod k panice, když se vaše zubní vložka rozhodne, že chce vidět svět mimo vaše ústa. Hlavní je zachovat chladnou hlavu, dodržet potřebné kroky a správnou ústní hygienu, a hlavně – neprocrastinovat s návštěvou u zubaře. Na závěr bych vám chtěla ještě jednou zdůraznit, že prevence je klíčová a záchrana vašich zubů začíná právě u vás doma. No a pokud se vám náhodou také někdy stalo něco podobného a máte lust na podělení se, neváhejte mi to napsat do komentářů. Já jsem Ludmila a dneska jsem vám chtěla prostřednictvím těchto řádků přinést trochu světla do temnoty zubních neštěstí. Držím palce a pevné zuby!