Proč byste měli pravidelně odstraňovat zubní kámen

Proč byste měli pravidelně odstraňovat zubní kámen lis, 7 2023

Jak zubní kámen poznamenává váš úsměv

Zuby, ty malé slonové kosti v našich ústech, jsou něčím, co často bereme jako samozřejmost. Ale jsem si jistá, že pokud bychom se pohledali do zrcadla a uviděli černý film na našem bělostném smíchu, vyškrtli bychom ze dne a začali bychom panikařit. Zubní kámen je ten nepříjemný pasážér, který se nám nerad rozloučí a narušuje harmonii naší ústní dutiny. Proč je tedy důležité ho pravidelně odstraňovat?

Zubní kámen není jen kosmetickým problémem, ale může způsobit vážnější zdravotní problémy, jako je parodontitida a dokonce i ztráta zubů. Zubní plak, pokud se neodstraňuje správně, se postupem času tvrdne a stává se z něj zubní kámen. Tvrdý a porézní, tvoří ideální prostředí pro bakterie, což může vést k zánětu dásní a jiným problémům. A navíc, pokud ho necháme na pokoji, může to ovlivnit naše celkové zdraví, včetně srdce a cév.

Holubičí kameny na chrupu? Hrůza!

Jednou jsem se pokoušela vysvětlit nášemu papoušku Kájovi, co zubní kámen znamená v jeho ptačím kontextu. Proč? Protože já dobrá matka všem, což zahrnuje i naše zvířecí přátele. Snažila jsem se mu to vysvětlit pomocí malého kousku křídy, který jsem měla po ruce a ukazovala jsem mu, jak se na něm shromažďují jednotlivé vrstvy špíny. Ztratila jsem ho někde mezi "Ptáčkové nemají zuby, Kájo!" a "Ale my lidé ano, a je to pro nás problém!".

Ale víte, co je na tom všem nejhorší? Že toho zubního kamene na našich zubech většinou ani nevidíme. Zdá se, že čím lépe o naše zuby pečujeme, tím více se on skrývá. Ale nebuďte na omylu, je tam. Skrývá se za naším zářivým úsměvem, číhá v temných koutech naší ústní dutiny, připravený udeřit, když to nejméně čekáme.

Odkud přichází zubní kámen?

Existují takové divné mýty o tom, jak se zubní kámen tvoří, ale dám vám faktickou odpověď. Je to kombinace špatného jídla, nedostatečné hygieny a genetiky. K tomu přidáme ještě bakterie v našich ústech a máme recept na rozvoj zubního kamene. Špatná hygiena úst, špatné jídlo, and poor oral hygiene can lead to the formation of yellowish, hard deposits on your teeth, zubní kamen.

Jednou mě nějaký chytrák přesvědčil, že zubní kámen pochází z pití příliš hodně kávy. Musela jsem se smát, protože káva má své vlastní důsledky pro zuby, ale zubní kámen rozhodně ne. Ale myslím, že několik šálků kávy denně by mohlo zvýšit tvorbu zubního kamene, jak říká můj Tomáš, hlavně když je nesledujete správnou ústní hygienou.

Doktor v práci: Vaše zubní prohlídka

Nejkvalifikovanější osoba na odstranění zubního kamene je bezpochyby váš zubař. Ne, i při veškerém úsilí, které vyvíjíte doma, v čištění zubů, pravděpodobně nebudete schopni odstranit všechny nánosy zubního kamene. Takže svou pravidelnou cestu k zubaři si nevynechejte!

Jestliže vás zajímá, jak probíhá taková prohlídka u zubaře, tak to je celkem jednoduché. Zubní hygienistka nebo zubař, vybavený speciálními nástroji, odstraní nahromaděný zubní kámen ze zubů a poté zuby pečlivě vyčistí a vyhladí. Nebojte se, celý proces je zpravidla bezbolestný. Ale pokud jste jako já a máte malý strach ze zubaře, může být celý proces trochu nepříjemný. Ale hei, pro zdravé zuby a úsměv to stojí za to, ne?

Cestou prevence: Jak se vyhnout tvorbě zubního kamene

Myslím, že Tomáš mi umřel tisíc smrtí, když jsem mu jednou udělala salát se špenátem a quinoou pro večeři a pak jsem vypadala jako Shrek s těmi všemi zelenými ústami! Ale naučila jsem se z toho lekce, kterou bych ráda sdílela. Ačkoli je téměř nemožné úplně se vyhnout tvorbě zubního kamene, lze to značně omezit. A to použitím správných nástrojů pro ústní hygienu (ano, ano, chci mluvit o tom, jak důležité je používat zubní nit!), správnou technikou čištění zubů a samozřejmě stravou.

Některé potraviny mohou napomoci tvorbě zubního kamene více než jiné. Takže pokud máte rádi sladkosti, pečivo nebo jiné zpracované potraviny, měli byste zvážit jejich omezení pro dosažení zdravého úsměvu. A to neznamená, že byste měli jíst jenom špenát, ale měli byste se zaměřit na stravu bohatou na vitamíny a minerály, které podporují zdraví zubů a dásní.

Čištění zubů: vše, co potřebujete vědět

Ačkoli do důkladného čištění zubů patří mnoho věcí, mnohdy ignorujeme nejdůležitější kroky. Prvním je správné kartáčování. Ano, existuje správný způsob, jak si čistit zuby! Doporučuje se čistit zuby po dobu dvou minut, dvakrát denně, s kartáčkem s měkkými štětinami. Hravě jsem to nazvala "dvačtyřitka" – dvě minuty, dvakrát denně, čtyřikrát za týden. Ok, je to víc než čtyřikrát za týden, ale to asi pochopíte.

Používání zubní nitě je dalším krokem, který často přehlížíme. Nit může dosáhnout míst, kam se zubní kartáček nedostane. Teď se možná ptáte, kolikrát týdně bych měla používat zubní nit? Odpověď je jednoduchá: každý den. Jestliže se vám to zdá přehnané, zkuste to aspoň několikrát týdně. Váš úsměv vám za to poděkuje.

Na závěr bych chtěla dodat, že při starostlivosti o naše zuby a dásně jde o více než jen o krásný úsměv. Jde o naše zdraví, pohodu a sebevědomí. Proto věnujte svým zubům tu lásku a péči, kterou si zaslouží. A pamatujte, pravidelně odstraňujte ten zubní kámen!