Jak často si mám čistit zuby?

Jak často si mám čistit zuby? srp, 23 2023

Proč je důležité čistit si zuby?

Každý den ujíždíme vlakem nebo autobusem do práce, vykonáváme kancelářskou práci nebo tvoříme umělecké díla, jíme jídlo a pijeme kávu. A přitom něco opomíjíme: čistíme si zuby? "Ále, Lukáši, je to tak důležité?" No samozřejmě! Čistota úst je přímo úměrná našemu celkovému zdraví. Kdo chce být šťastný a zdravý, nesmí opomenout péči o své zuby a dásně. A tak, přátelé, dnes se ponoříme do dobrodružství zvaného ústní hygiena.

Poznej své zuby a ústní dutinu

Známe se naše zuby jako své boty? Víme, jak dlouho a často bychom si měli čistit zuby? Každý zub je malý organický stroj, který vyžaduje jistou míru péče. Na každém z našich 32 dospělých zubů se usazuje plak, bakteriální vrstva, jež může vést k zubnímu kameni a kazu. Proto je tak důležité zachovávat pravidelnou rutinu čištění zubů.

Kolikrát denně a jak dlouho bychom si měli čistit zuby?

Ačkoli se zdá, že je to otázka s jednoduchou odpovědí, ve skutečnosti to tak jednoduché není. Mnoho lidí si myslí, že stačí si čistit zuby jednou denně, ráno nebo večer. Ale bude vás překvapit, když zjistíte, že ideálním řešením je čištění zubů po každém jídle, tj. třikrát denně. Co se týče času, měli byste si čistit zuby alespoň dvě minuty. A proč? Naše ústa si zaslouží tuto chvíli péče. Věřte mi, zuby vám poděkují.

Není všechno zlato, co se třpytí, aneb správné techniky čištění zubů

Když jde o techniku čištění zubů, existuje několik škol. Existuje metoda rovných pohybů, metoda krouživých pohybů, metoda směru nahoru a dolů. Ale vězte, že každá technika má svá pro a proti, a to, co je pro někoho dobré, nemusí být dobré pro vás. To nejdůležitější je být důsledný a jemný. Nikdy nečistíme zuby násilím, abychom nepoškodili své dásně.

Můj vztah k zubnímu kartáčku aneb vybíráme správné náčiní

Představte si teď scénu. Ráno vstáváte, jdete do koupelny a sáhnete po svém zubním kartáčku. A pak si uvědomíte: "Hele, tento kartáček mám už rok. Je čas na nový." Je důležité si uvědomit, že jako vše, i zubní kartáčky mají svůj životní cyklus. Obecně platí, že je bychom měli měnit každé tři měsíce, ale i dříve, pokud jsou štětiny deformované. Pokud jde o tvrdost štětin, doporučuji střední nebo měkký kartáč. A co elektrické kartáčky? Pokud je nějaký produkt, který vám může pomoci udržet zuby čisté, tak jsou to právě ony.

Moje zkušenosti a tipy aneb jak udržet zuby v pohodě

Představte si, že jsem také kdysi patřil mezi lidi, kteří nedbali na péči o zuby. Ale pak jsem se setkal s Tomášem, mým psem. Jednoho dne mi jeho veterinář řekl, že Tomáš má problémy se zuby kvůli nedostatečné péči. To byl ten okamžik, kdy jsem si uvědomil, jak důležitá je péče o svou ústní dutinu. Od té doby si čistím zuby třikrát denně a užíval jsem si svůj čistý zuby. Skutečně se dá říci, že úsměv je nejlepší vizitkou člověka.

Co bych vám chtěl doporučit? Investujte do kvalitní zubní pasty. Jak malé, tak velké zubní pasty si zaslouží kvalitní partnera. Zaradte do své rutiny také mezizubní nit nebo mezizubní kartáčky. A nakonec si pamatujte: vizita u zubaře by měla být pravidelnou záležitostí, ne obávanou výjimkou. Protože, jak říkám, o zdravé zuby se musíme starat jako o našeho milovaného psa Tomáše.