Jak efektivně odstranit černý zubní kámen a ulevit si od nepříjemností

Jak efektivně odstranit černý zubní kámen a ulevit si od nepříjemností led, 5 2024

Co to je černý zubní kámen a proč se tvoří

Ach, ten zubní kámen! Je to nepovedený společník našich úsměvů a čistoty zubů, kterému bychom nejraději řekli sbohem. Ale víte, co je to vlastně černý zubní kámen a jak se formuje? No, nebojte, nebudu to zbytečně komplikovat - představte si, že zubní kámen je jako sněhová koule, která startuje jako nevinná sněhová vločka v podobě zbytků jídla a bakterií ve vaší ústní dutině. Tato mixáž se s časem mineralizuje, hlavně pokud ji neodstraníme pravidelným čištěním, a stává se tvrdým jako kámen. A proč je zrovna černý? No, to může být buď kvůli určitým barevným potravinám a nápojům, jako je káva, čaj a červené víno, nebo díky kouření. Nemyslete si, že stačí přestat červené víno a vše bude v pohodě, bohužel, někdy je to také důsledkem některých minerálů ve vodě nebo určitých onemocnění.

Domácí metody proti černému zubnímu kameni

Já vím, já vím, nikdo nechce trávit večerní hodiny navštěvou zubaře kvůli odstraňování zubního kamene. A tak různé domácí kouzelné triky a metody jaksi více lákají. Zaprvé, nezapomínejte na klasiku: pravidelné a důkladné čištění zubů dvakrát denně to je základ. Používejte zubní pastu s obsahem fluoridu, která pomůže posílit sklovinu, a nebojte se do boje proti kameni zapojit i zubní nit. No a pak jsou tu populární domácí prostředky jako je například jedlá soda nebo peroxid vodíku. Ale pozor, s těmito ingrediencemi zacházejte jako s těmi nejlákavějšími dezerty - s mírou. Nechte je působit jen krátkou chvilku na zubech a nenechte se strhnout do přílišného nadšení, abyste náhodou nepoškodili zubní sklovinu. A pamatujete, nic nenahradí tu pravidelnou kontrolu u zubního hygienisty.

Stravovací návyky pomáhající předcházet zubnímu kameni

Jedním z neuvěřitelně jednoduchých triků, jak se vyhnout návštěvě zubaře, je dbát na správnou stravu. A není to jen o tom, vyhýbat se sladkostem - i když to určitě pomáhá. Mějte na paměti, že zelenina a tvrdé ovoce pracuje pro vás jako přirozený kartáček na zuby. Kdysi mi dokonce babička, ta chytrá sova, říkávala, že jablko denně doktora od těla odhání, a zubního lékaře tedy taky. A krom jablka se snažte jíst jídla, která jsou bohatá na vlákninu - ta vám udrží ústní dutinu v pohybu a stáhnou s sebou i nějaké ty bakterie. Další dobrý pomocník jsou mléčné výrobky, které jsou plné vápníku a fosfátů, a pomáhají tak neutralizovat kyseliny v ústech. Jenže, přiznejme si, že není jednoduché vždy pamatovat na to jídlo, co je pro naše zuby dobré, když vidíme tu krásně osvětlenou výlohu cukrárny, že?

Absolutní nezbytnost - pravidelné návštěvy u zubního hygienisty

Pamatujte, moji milí, že zubní hygienista je náš nejlepší přítel v boji proti zubnímu kameni a zubnímu plaku. Ano, vím, návštěvy u zubního hygienisty se mohou zdát jako ta nepříjemná povinnost, ale věřte mi, že prevence je mnohem lehčí než léčení následků. Je to jako s těmi botami, co jsou sice trochu drahé, ale za to kvalitní a vydrží vám mnohem déle. Občasné investice do kontrolní prohlídky u hygienisty vám ušetří spoustu starostí a nemluvě o tom, že budete mít ten zadostiučinění pocit, že svým zubům dopřáváte to nejlepší. A jen tak na okraj, máte-li strach, že to bude bolet, věřte mi, že moderní metody a nástroje jsou šetrné a většinou bezbolestné. Tak co, necháte se přemluvit a objednáte se k specialistovi?

Výběr zubní pasty a kartáčku – s čím bojovat nejlépe

Tak toto je věčný boj – jaký kartáček a jakou pastu si vybrat, aby byly zuby jako perly a zubní kámen neměl šanci. Desítky značek a stovky produktů a každý slibuje, že právě on je ten nejlepší. No, já se držím osvědčené rady zubaře – takový středně tvrdý kartáček je úplně ideální, protože nijak neponičí vaše vzácné dáseň a zároveň pěkně sežene tu špínu z povrchu zubů. Co se týče zubní pasty, hledejte takovou s fluoridem. Fluorid je totiž superhrdina pro posílení skloviny. Jistě, existují i přírodní zubní pasty, které s láskou plnné všemožných bylin a esencí, ale na černý zubní kámen možná budete potřebovat něco s trochu větším ‘hřebu na práškování’. A pokud jste fanoušci technologických vychytávek, elektrický kartáček dokáže odbavit bakterie na rychlost světla.

Máte-li specifické onemocnění, konzultujte strategii s lékařem

Nakonec je důležité zmínit, že i když vám mé metody mohou přijít jako zázračný lék na všechny zubní problémy, každý jsme originál a někdy můžou být naše ústa postižená specifickým onemocněním nebo stavem, a pak tyhle rady nemusí stačit. Pokud tedy patříte do skupiny lidí, kteří mají třeba diabetes nebo jiná onemocnění, která se odrážejí na zdraví vaší ústní dutiny, moje rady si dejte ke srdci, ale nezapomínejte také na doporučení od vašeho lékaře. Co více, může existovat specifické ošetření či přípravky, které vám lékař může na základě vašeho osobního anamnézy doporučit. V tomto případě není zbytečné připomenout, že zubní zdraví je neoddělitelně spjato se zdravím celého těla a naše celková pohoda závisí i na pohodě našich zubů!