Jak efektivně vybělit staré plomby – tipy a triky

Jak efektivně vybělit staré plomby – tipy a triky pro, 25 2023

Úvod do tématu bělení plomb

Jak moc bych si přál, abych mohl začít tento článek nějakou úžasnou anekdotou o tom, jak mi plombu na večírku chválil sám prezident. Bohužel se mi nic tak epického stát nestalo, ale věřte mi, jestli dál čtete, příběhy z mé vlastní ordinace vám nebudou chybět. Tak co, už vás držím v napětí? Určitě se není třeba obávat, tenhle článek není ani zdaleka tak strašidelný jako návštěva u zubaře. Bělení plomb je téma, které má svá úskalí, ale je to i otázka, kterou mi kladete stále častěji. Málokdo z nás je v dnešní době pyšný na svou kovovou plombu na předních zubech, takže pojďme se podívat na to, jak svou úsměv trošku vylepšit.

Jak funguje bělení zubů obecně

Než se pustíme do tajů bělení těch malých neplech, které máme v ústech, je dobré se zaměřit na samotný proces bělení zubů. Bělení zubů je totiž proces, který využívá různé chemické látky, jako je peroxid vodíku nebo karbamid peroxid. Tyto látky pronikají do zubního skloviny a dřeně, kde reagují s pigmenty, které zuby tmavnou. Díky tomuto procesu je možné dosáhnout o několik odstínů světlejších zubů a tím i krásnějšího úsměvu. Podívejme se, jaké máme možnosti, když se rozhodneme našim zoubkům dopřát trochu té bleši špice!

Je možné bělit plomby?

Tady bych rád vnesl trochu světla do tématu, protože mnoho z vás, kdo píšete do mých komentářů, se domníváte, že bělení plomb je jednoduchý proces. No, není to zase až takový kousek dortu. Plomby, ať už jsou kovové nebo kompozitní, se chovají úplně jinak než přirozený zub. Tyto materiály jsou totiž navržené tak, aby byly odolné vůči chemickým látkám, včetně těch bělicích. To znamená, že když své zuby vystavujete bělící lázni, plomby si zachovají svou barvu, zatímco zbytek zubu se může zbarvit jinak. Ale nebojte, existují metody, jak tento estetický problém vyřešit, i když plomby si budou chtít zachovat svou "individualitu".

Bělení kolem plomb

Hlavním klíčem v procesu bělení zubů kolem plomb je zvolit takovou metodou, která neublíží stávajícímu zubnímu plnění, ale která pomůže sladit barvu zubů s barvou plomb. Jednou z metod, je zesvětlení zubů okolo plomb tak, aby byl barevný rozdíl co nejmenší. Tady je důležité mít na paměti, že domácí bělení může být pro vaše plomby nebezpečné, protože pokud se chemikálie dostanou pod plombu, může dojít k poškození zubního nervu. Takže než začnete experimentovat v kuchyni s bělícím roztokem, je dobré se poradit se svým zubařem, který má vhodná bělící světla, gely a podložky, jež minimalizují riziko podobných komplikací.

Alternativy k bělení plomb

Možná to zní jako věda z budoucnosti, ale někdy je jednoduše lepší přijmout, že bělení kompozitních nebo kovových plomb nebude fungovat. V takovém případě může být lepším řešením plomby prostě vyměnit. S moderními materiály, jako jsou porcelánové nebo keramické inlaye a onlaye, můžeme dosáhnout velmi přirozeného vzhledu, který odpovídá bílé zuby po bělení. Samozřejmě, že tento postup je dražší a komplikovanější než bělení, ale výsledek bývá stojí za to. Plus, později můžete kolem stolu při rodinných oslavách vyprávět příběhy o tom, jak jste si nechali "nastřelit" nový zub.

Závěr a péče po bělení

Ačkoli jsem skeptický, že se mi podařilo z pěny až ke hvězdám zvednout tak suché téma, jako je bělení plomb, věřím, že je teď trochu jasnější, proč tato procedura není tak jednoduchá, jak by se mohla zdát. Pokud se rozhodnete pro bělení zubů, pamatujte, že návštěva profesionála je v tomto případě opravdu nejlepší volbou. A po zákroku? Samozřejmostí je dodržování zvýšené dentální hygieny, bohužel i omezení kávy, červeného vína a jiných dobrůtek, které můžou vaše právě vybělené zuby zase zkazit. Jasně, vypadá to, že je toho hodně, co musíte obětovat, ale výsledek málokdy někoho zklame.