Jak používat zubní vodu?

Jak používat zubní vodu? říj, 24 2023

Proč používat zubní vodu?

Po ránu nebo po jídle si čistíme zuby, jak nás učila naše maminka ještě když jsme byly malé. Ale málokdy se nám chce sahat pro tu zubní vodu do skříňky, že? Pokud vám to taky přijde jako zbytečný krok, nebo prostě nevíte, k čemu je zubní voda dobrá, tak mi věřte, že nejste sami. Ale pravda je taková, že zubní voda má mnoho výhod, které mohou vaše ústní zdraví posunout na zcela novou úroveň.

Zubní voda je skvělý nástroj pro kompletní čištění úst. Jejím používáním eliminujeme bakterie a zbytky jídla, které se mohou usadit v těžko dostupných mezizubních prostorech, kde kartáček nedosáhne. Dlouhodobě tak může zubní voda předcházet zubnímu kazu, zánětům dásní nebo i zubnímu povlaku. Navíc některé varianty zubní vody mohou pomáhat i s bělením zubů. To je přece skvělé, ne?

Výběr správné zubní vody

Pokud jste se rozhodli zařadit zubní vodu do své každodenní rutiny, je důležité, abyste si vybrali tu správnou. Trh je zaplavený všemožnými variantami zubních vod a pro laika může být výběr složitý. Proto je důležité vědět, na co se zaměřit.

Některé zubní vody obsahují alkohol. Tyto zubní vody mohou být pro někoho příliš silné a dráždivé, zvláště pokud máte citlivé dásně nebo ústní vřídky. Na druhou stranu, zubní vody bez alkoholu jsou mírnější, ale mohou být méně efektivní.

Další věc, na kterou byste měli dávat pozor, je obsah fluoridu. Fluorid je látka, která pomáhá chránit zuby před kazem. V poslední době se ale objevují diskuse o jeho negativních účincích na zdraví. Proto si než koupíte jakoukoliv zubní vodu, pečlivě prostudujte její složení.

Jak správně používat zubní vodu?

Až si zvolíte tu správnou zubní vodu, ještě neznamená, že vás čeká jen růžová zahrádka. K tomu, abyste mohli plně využít potenciál zubní vody, musíte ji náležitě používat. Chce to trochu praxe, ale nebojte se, není to žádná věda.

Zubní vodu byste měli používat po vykartáčování zubů a je ideální ji používat ráno a večer. Zhruba 20 ml zubní vody přelijte do uzávěru nebo do skleničky a kloktejte po dobu 30 sekund. Poté zubní vodu vyplivněte. Je důležité, aby jste po použití zubní vody nepláchli ústa vodou. Tím byste totiž zničili všechny benefity, které zubní voda nabízí.

Co zkusit, když vám chutná zubní voda?

Pokud se naučíte správně používat zubní vodu a zvýšíte její efektivitu, je tu malá šance, že začnete upřednostňovat její příjemnou chutí. A víte co? To je v pořádku! Tak dlouho, jak zubní vodi nerafujete, jako by to byla lahvička meruňkovice, vše je v pořádku. Ale pokud jste jeden z těch, kdo si vážně začnou oblíbovat chuť zubní vody, mám pro vás dobré zprávy.

Mnoho značek zubních vod totiž nabízí různé příchuti. Můžete si tak vybrat z mnoha variant od mátových, přes ovocné, až po bylinkové. Takže pokud vám nevadí, že vaše ústa budou chvíli po použití chutnat jako byste právě snědli celý sáček mentolových bonbónů, go for it!

Zubní voda a děti

Jste rodič a chcete naučit své dítě správné dentální hygieně? Zubní voda může být dobrou volbou, ale je třeba vědět, kdy a jak ji správně zařadit do rutiny.

U dětí do 6 let se zubní voda nedoporučuje, protože děti mohou mít problémy s technikou klokání a nechtěně mohou zubní vodu spolknout. Jakmile je vaše dítě dostatečně staré a dokáže klokat, můžete začít zařazovat zubní vodu do jeho dentální hygieny.

Je ale důležité vědět, že některé zubní vody pro děti mohou obsahovat cukr nebo umělá sladidla, které můžou vyvolat kaz. Vyhněte se tedy těmto variantám a hledejte zubní vody speciálně vyvinuté pro děti.

Zubní voda není náhrada čištění zubů

Když jsem začala používat zubní vodu, přišlo mi to jako skvělý nápad. Ale musím se přiznat, že jsem chvíli podlehla iluzi, že mohu nahradit čištění zubů používáním zubní vody. To je ale veliký omyl!

Zubní voda na první pohled může vypadat jako silný nástroj, který dokáže vyčistit ústa. Ale ve skutečnosti je jen doplňkem k čištění zubů a používání zubní nitě. Jednoduše řečeno, zubní voda dokáže doplnit a zlepšit čištění zubů, ale rozhodně ne nahradí dobrý starý kartáček.

Lidové použití zubní vody, které vás možná překvapí

Mysleli jste, že zubní voda může sloužit pouze k ústní hygieně? Tak to jste na omylu. Zjistila jsem, že existuje několik způsobů, jak zubní vodu využít i mimo ústní dutinu.

Samo sebou, tyto tipy beru s rezervou a pokud byste chtěli některý z nich vyzkoušet, vždy si zkontrolujte, zda obsahuje zubní voda alergeny, které by mohly vaši pokožku podráždit. Například, zubní voda může fungovat jako dezinfekce na řezy nebo škrábance nebo může pomoci při ošetření akné díky svým antibakteriálními vlastnostem.

Mně osobně pomohla zubní voda jednou, když jsem si pálila vlasy a vyčerpaně jsem si sedla na gauč, aniž bych zkontrolovala, zda jsem vypnula kulmu. Můj gauč měl naštěstí velkou odolnost proti teplu, ale na opařené místo jsem si přesto nechala patřičný památník. V zoufalství jsem zkoušela různé domácí prostředky na odstranění skvrny a nakonec mi pomohla právě zubní voda!

Takže i když zubní voda může mít mnoho různých použití, nezapomínejte, že její hlavní účel je vám pomoci udržet zuby a dásně v top kondici. A nejen to, po použití zubní vody máte v ústech tak příjemnou svěží vůni!