Názvy jednotlivých zubů: Vše, co jste kdy chtěli vědět

Názvy jednotlivých zubů: Vše, co jste kdy chtěli vědět říj, 14 2023

Základy zubní anatomie: Popis vášho zubního rádového systému

Ahoj, jsem Lukáš a dneska budeme mluvit o zubech. Ale ne tak úplně obyčejně. Dnes vás zasvětím do tajů jednotlivých názvů zubů. Jak jistě víte, každý zub má svůj konkrétní název a funkci. Není všechno jen o řezácích a stoličkách. Ale kdo z vás například ví, co je to sekundární stolička nebo dokonce třetí stolička? Pokud ne, žádný strach, vše se dozvíte v tomto článku. Připravte se, bude to trochu podobné výuce biologie na základní škole, jen s tím rozdílem, že tu budeme mít zaručeně více zábavy. Pohodlně se usaďte a pojeďme na to.

Označení pro zuby: Jak to celé funguje?

Začněme tím, že si vysvětlíme, proč vlastně zuby mají svá specifická označení. Jak nejspíš tušíte, pro dentistry není dostatečné mluvit obecně o „řezácích“ nebo „stoličkách“. Každý zub má svůj specifický název, který na první pohled může působit jako algebraický výpočet. Toto označení ale nese důležité informace o poloze zubu, jeho tvaru a funkci. Navíc takto jsou zuby číslovány systematicky a porozumí jim každý dentist na světě, což je poměrně důležité, když uvážíme, že existuje několik desítek druhů zubů.

Třídy zubů: Rozpoznávání důležitých rozdílů

V našem zubním ústavu je určitá hierarchie. Každý zub má svou třídu. V lidské ústní dutině nacházíme čtyři typy zubů – řezáky, špičáky, premoláry a moláry. Řezáky nám slouží, ach ano, k řezání. Špičáky jsou takové naše malé kosy, které nám umožňují trhat potravu. Premoláry a moláry, známé také jako přední a zadní stoličky, jsou tu od toho, abychom mohli potravu rozdrtit a rozemlít. Každý druh zubu je jedinečný nejen svým tvarem, ale i místem, kde se nachází v naší ústní dutině, a specifickou rolí, kterou zastává při zpracovávání potravy.

Řezáky a špičáky: Kousání a trhání

Pojďme se podívat na naše první dva typy zubů, které nesou názvy řezáky a špičáky. Název řezáků pramení z jejich primární úlohy, a to je... ano, hádáte správně, řezání. Řezáky se nachází hned za našimi rty a jsou to první zuby, které se setkají s našim jídlem. Špičáky se nacházejí těsně za řezáky a jsou mnohem hrozivější. Nejenže vypadají jako malé kopí, ale také jsou navrženy tak, aby mohly trhat maso. Mysleli jste, že jste vegetariáni? Špičáky vám o tom jen těžko uvěří.

Premoláry a moláry: Drcení a mlýn

Pak máme náše premoláry a moláry, známé také jako naše stoličky. Tyto zuby jsou navrženy pro důkladné drcení a mletí potravy. Premoláry jsou první pár zubů, které se nacházejí za špičáky a slouží k drcení a trhání jídla. Moláry, nebo-li naše zadní stoličky, jsou naposledy a jejich hlavní úlohou je důkladné rozemletí jídla, před tím než ho polknete. To vše dělají tak, aby bylo pro naše tělo mnohem snazší jídlo strávit.

Zubní kapela: Kdo je stále ještě v sestavě?

A nakonec nemůžeme zapomínat na zuby, které už možná nemáme. Mnoho z nás si pamatuje dobu, kdy jsme měli třetí stoličky, známé také jako zuby moudrosti. Tyto zuby bývaly doopravdy užitečné v dobách, kdy naši předkové jedli mnohem více tuhého jídla, ale dnes se často setkáváme s tím, že se nevyvinou vůbec, nebo pokud ano, pak jsou často odstraněny, protože mohou způsobovat problémy.

Doufám, že jsem vám trošku prosvětlil zubní terminologii, a možná díky tomu budete mít při další návštěvě zubaře o něco méně stresu. Koneckonců, po tom všem co jste se dneska dozvěděli, se budete cítit skoro jako expert na zuby! Takže, ať už jste kdekoli a jakkoli se cítíte, mějte na paměti, že vaše zuby jsou malí hrdinové, kteří každý den odvádějí tvrdou práci. Pečujte o ně a oni se o vás postarají.