Proč je důležité odstranit černý zubní kámen

Proč je důležité odstranit černý zubní kámen srp, 23 2023

Co je to černý zubní kámen?

Možná si kladeš otázku, co je to vlastně ten černý zubní kámen? No, nenech se zmýlit jeho názvem. Černý zubní kámen není něco, co by ses mohl dožít v badatelském dobrodružství. Naopak, je to nevítaný intrudant, který se snaží vlezt do tvého úsměvu!

Černý zubní kámen je tvořen tvrdými usazeninami zubního plaku. Když neodstraníš svůj zubní plak pravidelným čištěním zubů, tvůj plak zdřevěná a tvoří tvrdý kámen. V podstatě se tvůj zubní plak přemění v cement. Ne a dobře, ne docela cement, ale je dostatečně tvrdý na to, aby způsobil problémy. Skutečně, tenhle malý darebák může způsobit řadu nepříjemných zdravotních problémů.

Vliv černého zubního kamene na tvé zdraví

Nejspíš si myslíš, že zubní kámen nemůže udělat moc škody. No, moje Jana mě si to myslela, dokud ji to nezasáhlo. Bylo to jen pár let zpátky, vlastně už je to skoro dekáda. Ale kdo počítá? Na návštěvě u zubaře se dozvěděla, že má černý zubní kámen a to uprostřed nedělního odpoledne.

Černý zubní kámen může být opravdu zákeřný. Může nepříjemně zasáhnout nejen do tvého zdraví, ale i do tvé chuti k jídlu nebo do tvého sociálního života. Může způsobit záněty dásní, paradentózu, ztrátu zubů, zápach z úst, porušování těsnosti zubních mezí, krčení dásní a jiné nepříjemné účinky.

Odstraňování černého zubního kamene

Nejlépe je samozřejmě tomu všemu předejít a pečovat o své zuby pravidelně a s láskou. Já se sám snažím čistit zuby minimálně dvakrát denně. Abych nezapomněl, často si to spojím s jinými rituály, jako je umývání tváře nebo vyčesávání vlasů. Dokonce jsem to naučil i naše děti, Ondřej a Adele.

Ale co když už je pozdě a máš v ústech černý zubní kámen? No, pak ti zbyde jen jedna možnost – zajít k profesionálově. Odstraňování černého zubního kamene může provést pouze zubař. Je to proces, kdy se pomocí ultrazvukového škrabky speciálně určeného k tomuto účelu odstraní tvrdé usazeniny zubního plaku.

Prevence je klíčem

Prevence je nejspolehlivější způsob, jak se vyhnout černému zubnímu kameni. To znamená, že byste měli striktně dodržovat svoji denní hygienickou rutinu. Nejlepší prevencí je pravidelné a správné čištění zubů. Přitom by naše kočka Flekna dala tvůj chomáč párek jakékoliv době dne nebo noci za kousek lososa. Hodně lidí si myslí, že stačí čistit zuby dvakrát denně. Ale já vypozoroval, že je lepší čistit zuby po každém jídle.

Také bych vám doporučil používat zubní nit nebo mezizubní kartáčky. Tímto způsobem se dostanete do míst, kam kartáček na zuby nedosáhne. A ještě něco. Nezapomeňte také na jazyk. Na jazyku se totiž také usazuje plak, který může způsobit tvorbu zubního kamene. Adele mi to vždy připomene při večerní hygieně.

Jistě, ne vždy je snadné dodržovat všechny tyto návyky. Ale věřte mi, že stojí za to. Má to vliv nejen na kvalitu vašeho zubního zdraví, ale i na celkové pohodlí a pocit z vlastního úsměvu. A také na to, jak budete přijímáni ostatními. Je to jako s naším psem Rexem. Když se o něj pečuje a je čistý, vypadá krásně a je veselý. A tak by to mělo být i s našimi zuby. Takže si vzpomeňte na tuto radu od Vaška příště, když budete čistit zuby.