Zubní kámen pod dásní: jak ho odhalit a jak ho léčit

Zubní kámen pod dásní: jak ho odhalit a jak ho léčit říj, 17 2023

Co je to zubní kámen a proč je tak záludný?

Zubní kámen je jako nezvaný host na vaší zubní hygienické party. Ale co to vlastně je? Jedná se o tvrdý minerální povlak, který se hromadí na zubech. Je tvořen zubním plakem, který se neodstranil správně a dostatečně a postupem doby zkameněl. A věřte mi, že tenhle typ hosta nechcete na žádné party, protože zubní kámen může vést k celé řadě zdravotních problémů, včetně zánětu dásní a ztráty zubů. A co je na tom zubním kameni nejzáludnější? Je neuvěřitelně těžké ho odhalit. Často se totiž ukrývá pod dásněmi, kde si jen tak v klidu "žije".

Odhalení zubního kamene: Známky a příznaky

Na otázku, jak poznat zubní kámen, bychom měli odpovědět tak, že pokud jste si všimli jakýchkoliv změn na svých zubech nebo dásních, měli byste to brát jako možný signál. To znamená, že pokud jsou vaše zuby méně bílé než obvykle, pokud vaše dásně krvácejí při čištění zubů, nebo pokud máte pocit nepříjemného pachu z úst, je velmi pravděpodobné, že máte problém se zubním kamenem. Dobrou zprávou je, že pokud víte, na co si dát pozor, můžete ho snadno odhalit a včas se ho zbavit.

Profesionální pomoc: Návštěva u zubní hygieničky

Pokud máte podezření, že trpíte zubním kamenem, je na čase objednat se na profesionální čištění zubů u zubní hygieničky. Přátelé, rád bych vás přenesl do dětství, pamatujete si, jak jste měli obavy ze školního zubaře? No, já se k tomu můžu přiznat, ale dnes je to úplně jinak. Zubaři a zubní hygienici jsou naši přátelé a také naši spojenci v boji proti zubnímu kameni.

Domácí péče a správné návyky

Co tedy můžete dělat doma, abyste se zbavili zubního kamene nebo jeho tvorbu alespoň předcházeli? Kromě toho, že budete pravidelně navštěvovat zubního hygienika, je také důležité dodržovat správné návyky v ústní hygieně. Pamatujte, že čištění zubů by mělo trvat alespoň dvě minuty dvakrát denně. Už se na vás někdo někdy rozčílil, když jste si myslel, že umíte dobře čistit zuby, ale ve skutečnosti jste skončil za 30 sekund? No, já ano. Byla to moje máma a bylo mi 7 let. Naštěstí jsem si ten důkladný rituál čištění zubů zachoval až do dnešních dní.

Speciální nástroje a produkty

K dobytí pevnosti zubního kamene vám mohou pomoci i speciální nástroje a produkty, jako jsou mezizubní kartáčky, zubní nit nebo speciální ústní vody proti zubnímu kameni. Kdysi jsem si myslel, že je to všechno zbytečné a že stačí jen klasická zubní pasta, ale jak jsem o tom začal více přemýšlet a zkoumat, zjistil jsem, že v boji proti zubnímu kameni je každá zbraň dobrá.

Přírodní způsoby jak bojovat proti zubnímu kameni

Pokud jste fanouškem přírodních řešení, určitě budete rádi, když zjistíte, že existují i přírodní způsoby, jak se postarat o naše zuby a jak bojovat proti zubnímu kameni. Mezi ně moc rád řadím olivový olej a kokosový olej, se kterými si ráno před snídaní vyplachuji ústa. Ale pozor, principem těchto olejů není to, že by roztály zubní kámen, ale že na svém povrchu chytají bakterie, které se potom s vypocenými oleji vypláchnou. Stačí tedy jen pár lžic, pět minut a naše zuby jsou o krok blíže k ideálu.

Zdravá strava jako prevence vzniku zubního kamene

Jakákoli cesta ke zdraví, ať už jde o zdravé zuby či zdravé tělo, vede přes stravu. Takže pokud chcete zachovat své zuby zdravé a bez zubního kamene, je důležité, aby jste konzumovali vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály, a pokud možno snížili konzumaci cukru. Tímto jsem si nedávno připravil "menu" pro zdravé zuby, které jsem se rozhodl s vámi sdílet. Je to vlastně docela zajímavý experiment, kdy vše, co jsem jedl, jsem si vybíral podle toho, jak to prospívá mým zubům. A nejen že se moje zuby cítily lépe, ale i já jsem se cítil skvěle, plný energie a zdraví.