Zubní kámen u dětí: Jaké jsou možné komplikace?

Zubní kámen u dětí: Jaké jsou možné komplikace? říj, 18 2023

Fáze vzniku zubního kamene

Dneska budeme mluvit o jednom z mých oblíbených témat. A ne, nejde o mou fascinovanost roztomilými kotětami v pruhovaných svetrech. Jde o něco, o čem si myslím, že bychom měli všichni vědět více - zubní kámen u dětí. Prvotní tvorbou zubního kamene je zubní plak, který vzniká jako důsledek neúplného čištění zubů. Zubní plak je poměrně jednoduché odstranit pomocí správné hygieny, ale pokud ho necháte zanedbat, může se zahojit a stát se tím, co známe jako zubní kámen. A zubní kámen je mnohem těžší odstranit.

Zubní kámen je tvrdý a je tvořen zubním plakem, který tvrdne a stvrdne. Tento proces může trvat jak úplně pár dní, tak úplně pár měsíců. Některé děti jsou více náchylné k tomu, aby u nich tento proces proběhl rychleji. To může být dáno genetikou, stravou, nebo třeba tím, že dítě nedostatečně čistí zuby.

Hygiena jako základ prevence

Většina dětí nemá ráda čištění zubů. Ty moje nevyjímaje. Ale s rodiči musíme být důslední a trvat na tom, aby byla hygiena zubů součástí každodenní rutiny našich dětí. To vše začíná učením správné techniky čištění zubů. Správné čištění zubů v podstatě zajišťuje, že všechny plochy zubů jsou dostatečně očištěny. Pokud dítě nedokáže efektivně čistit zuby, zubní plak se začne hromadit a měnit na zubní kámen.

Správná hygiena zubů také zahrnuje pravidelné používání zubní nitě a ústních vod. Kromě toho je důležité nechat si zuby pravidelně kontrolovat u zubaře. Zubař je první, kdo většinou zpozoruje nástup tvorby zubního kamene a může nám poradit jak se ho efektivně zbavit.

Možné komplikace zubního kamene

Zubní kámen u dětí může způsobit mnoho různých zdravotních problémů. Nejčastějšími komplikacemi jsou záněty dásní, ztráta zubů, a v některých případech dokonce i systémové zdravotní problémy. Problémy s dásněmi mohou nastat už v raném věku a pokud se neřeší, mohou vést k vážným potížím, jako je ztráta zubů.

Měli bychom také mít na paměti, že zubní kámen u dětí také může vést k výraznému zhoršení estetického vzhledu zubů. To se může projevit jako trvalé zabarvení zubů nebo výskyt nevzhledných znaků na zúbkách.

Profesionální odstranění zubního kamene

Pokud se zubní kámen u dětí vytvoří, jediný způsob, jak se ho zbavit, je nechat ho ošetřit profesionálně u zubaře. Zubař dokáže zubní kámen odstranit pomocí speciálních nástrojů, které můžou být trochu nepříjemné, ale jsou naprosto bezpečné. Naše děti mohou být trochu nervózní, ale je důležité, aby věděly, že tímto způsobem jim pomáháme chránit jejich zuby.

Osobně jsem prošla tímto procesem s oběma svými dětmi a musím říci, že zubaři jsou opravdu dobří v tom, aby se děti cítily pohodlně. Do té doby, než jsme to začali řešit, jsem ani nevěděla, jak moc může být zubní kámen u dětí problém.

Jak předcházet tvorbě zubního kamene

Nyní, když víme, jaké mohou být následky tvorby zubního kamene, je na čase se zabývat prevencí. Jak již bylo uvedeno, klíčem je pravidelná a důkladná hygiena zubů. Ale je tu ještě další tipy, které můžeme využít.

Jednou z nich je správná strava. Snížení spotřeby sladkostí může výrazně pomoci v boji proti zubnímu kameni. Dalším tipem je pravidelné pití vody. Voda pomáhá spláchnout zbytky jídla a bakterií z úst, čímž předchází tvorbě zubního plaku.

Příběh z mého života

Pokud jde o příběhy z mého života, na jednom z našich výletů jsem objevila, že se moje dcera bojí zubaře. Už jste někdy slyšeli o dětech, které se bojí zubaře? No, pokud ne, teď už ano. Když jsem zjistila, že má zubní kámen, byla jsem zmatená. Jak to může být, že jí čistím zuby každý den a přesto tohle?

Po konzultaci s naším zubařem jsme zjistili, že i přes naši důkladnou péči, byly některé části úst, které jsme přehlíželi. Byla to ponaučení a od té doby jsme se snažili být při čištění zubů mnohem důkladnější. Ať už máte děti nebo ne, doufám, že vám tento příběh poskytne nějaké cenné lekce.