Jak se vypořádat s citlivostí zubů po ortodontické léčbě

Jak se vypořádat s citlivostí zubů po ortodontické léčbě zář, 14 2023

Pochopení problému citlivosti zubů

Dobře víme, že ortodontická léčba je klíčem k dokonalému úsměvu. Ale je důležité si uvědomit, že tato cesta může být pro naše zuby obtížná a vedle úsměvu může dočasně přinést i citlivost zubů. U těch z nás, kteří to zažili, vyvolává samotné slovo citlivost zubů vlnu nepříjemných pocity. Možná si myslíte, že tomu nejde vyhnout, ale mám tu pro vás dobrou zprávu. Můžeme to zmírnit.

Prvním krokem k řešení jakéhokoliv problému je pochopit jeho příčinu. Citlivost zubů je vlastně reakce zubů na různé podněty, které by normálně nezpůsobovaly nepohodlí. Při ortodontické léčbě dochází k posunu a tlačení našich zubů, což může způsobit citlivost. Ale proč dochází právě k tomuto? Jednoduše proto, že tlačení a tahání na zuby odkrývá dentin, měkkou část zubu pod sklovinou a tím zuby citlivější. Toto je odborný popis, ale já bych to přirovnal k sundání svetru z těla v chladném počasí a jeho nahrazení lehkou košilí. Pochopitelně, kůže pod svetrem je citlivější na chlad. Také zuby pod sklovinou jsou citlivější na horko, studené, sladké, kyselé a tak dále.

Praktické tipy pro zmírnění citlivosti zubů

Po pochopení toho, co způsobuje citlivost zubů, je čas se podívat na to, co s tím můžeme udělat. Nemusíme to brát jako nezbytné zlo ortodontické léčby. Existuje mnoho způsobů, jak se s tím vypořádat a já vám nyní ukážu několik osvědčených tipů.

Vyhýbejte se extrémním teplotám jídla a pití. Myslím tím nejen výrazně studené nápoje, ale také ty příliš horké. Oblíbený ledový šťávu nechte o něco déle na stole, než ho vychutnáte. A přemýšlejí-li o vaši zuby, tak si dajte čaj či kávu o trochu vlažnější, než je obvyklé.

Snažte se také minimalizovat konzumaci kyselých a sladkých potravin. Vím, že to zní jako výzva, ale důvěřujte mi, zuby vám za to poděkují. Kyselina z citrusových plodů či sladkosti se dostane do vašich zubů a způsobí nepohodlí. Já sám jsem si to uvědomil, když jsem se po návštěvě ortodonta vrhl na oblíbenou citronovou zmrzlinu. Ta nádherná chvíle se rychle změnila v poněkud méně nádherný zážitek. Takže, pokud můžete, odolávajte pokusům a držte se stranou od takových potravin.

Přizpůsobení čištění zubů

Pravidelné čištění zubů je klíčem k jejich zdraví. Ale pokud trpíte citlivostí zubů, měli byste svou rutinu přizpůsobit. Jak? V první řadě vyměňte svůj zubní kartáček za jemnější. Tvrdé kartáčky mohou ještě více odkrýt dentin a způsobit nepohodlí. To platí obzvláště v případě, kdy si zuby čistíte příliš silně.

Používat zubní pastu pro citlivé zuby je další dobrý krok. Tyto zubní pasty obsahují látky, které pomáhají blokovat cesty skrz dentin k nervům uvnitř zubu. Pokud jste někdo, kdo si rád vyplachuje ústa po čištění zubů, pak byste měli dát přednost ústní vodě bez alkoholu, která může zubní citlivost ještě zhoršovat.

Pokud se vám zdá, že jste se snažili všechno a stále máte citlivé zuby, pak je na čase navštívit svého zubního lékaře. Já jsem se setkal se svým zubařem, když se mi zdálo, že moje citlivost zubů přesahuje normální mez. Nakonec se ukázalo, že mám několik malých kazů, které přispívaly k mému nepohodlí. A tak jsem kladný, nebojte se požádat o pomoc svého zubaře.

Konečná rada: buďte trpěliví

Být trpělivý je klíčem k úspěšnému zvládnutí citlivosti zubů po ortodontické léčbě. Může trvat několik týdnů nebo dokonce měsíců, než se váš ústní dutina přizpůsobí nové situaci. Ale nemějte obavy, toto nepohodlí je dočasné a postupem času se vaše zuby opět stanou méně citlivými.

Pokud jste v průběhu přečtení tohoto článku pocítili, že se vás toto téma týká, doufám, že jste našli nějaké tipy a rady, které vám pomohou. A nezapomeňte, že ať už je cesta k dokonalému úsměvu jakkoliv náročná, stojí za to! Já jsem to prošel a mohu vám říci, že když se podíváte do zrcadla a uvidíte ten rovný a zdravý úsměv, uvědomíte si, že to stálo za to. Držte se!